-شادکامی-

تنها راه شادکامی از طریق خداوند است
خجالت وشرم
Spread the love

اینجا بشنوید

[ti_audio media=”2935″]

[ti_audio media=”2936″]

 

۱ـ چه تفاوتی بین خجالتی بودن و باحیا بودن است؟

خجالتی بودن یک موضوع اکتسابی است و بیشتر ارتباط با جسمانیت و مادیات دارد ولی شرم و حیا یک امر روحانی و مربوط به روح و روان انسان می‌شود. البته این دو در جاهائی از وجودمان به هم بسیار نزدیک شده و تشخیص آن‌ها دشوار می‌شود. ولی اصولاً خجالت از سوئی به تربیت والدین و جامعه مربوط می‌شود و وقتی دچار اشتباه و گناهی می‌شویم احساس خجالت می‌کنیم ولی شرم و حیا بیشتر با روح و روان انسان مرتبط می‌شود و گاهی انسان‌های فروتن و از خود گذشته این احساس را دارند. بسیاری این تجربه را داریم که افرادی خجول هستند ولی دارای شرم و حیا نیستند و بالعکس کسانی هستند که شرم و حیا دارند ولی خجول نیستند.

۲ـ چه مسائلی باعث بروز خجالت می‌شوند؟

خجالت چون به جسمانیت و مادیات مرتبط می‌شود، تربیت خانواده و محیط بر آن مؤثر است و بسیاری به‌دلیل گناه و خطا احساس خجالت می‌کنند و اصولاً رهائی از این احساس امکان‌پذیر نیست تا زمانی‌که احساس بخشیده شدن کنیم. احساس بخشوده شدن احساسی است که کاملاً بر خجولی مؤثر است. مثلاً وقتی دچار خطائی می‌شویم در مقابل دیگران احساس خجالت داریم ولی این خجالت‌زدگی همواره با ما همراه است تا زمانی‌که کاملاً احساس کنیم مورد بخشش قرار گرفته‌ایم ولی گاهی اگر این بخشودگی به‌طورکامل نباشد در عمق وجود خود خجالت را خواهیم داشت. بزرگ‌ترین بخشش، بخشش خداوند است که در مقابل او احساس خجالت نکنیم و این با توبه به امکان‌پذیر است و توبه به معنای پشیمانی است. وقتی ما پشیمان از رفتارهای ناشایست خود باشیم و به درگاه خداوند ابراز ندامت کنیم بخشیده خواهیم شد و این بزرگ‌ترین بخشش است.

۳ـ چرا شخص خجالتی در زندگی ناموفق است؟

شخص خجالتی در زندگی ناموفق است زیرا توان روبه‌رو شدن با ترس‌های خود را ندارد. خجالت (هم‌چنین) به ترس‌های درونمان ارتباط دارد. حتماً برایمان اتّفاق افتاده که می‌گوئیم خجالت می‌کشم با این موضوع روبه‌رو شوم و این خجالت با ترس همراه است. ما وقتی دچار خجالت می‌شویم ممکن است بسیاری از موقعیت‌های خوب را از دست بدهیم و به جهت خجالتی که داریم نتوانیم آن موقعیت‌ها را به‌دست آوریم یا حفظ کنیم. خجالت به هرحال ارتباط با دنیای غیرحقیقی وجودمان دارد، یعنی بخشی از وجودمان که ما دچار توهّم شده‌ایم و فکر می‌کنیم که واقعی هستند ولی واقعیت ندارند. مثلاً ما فکر می‌کنیم به اندازه کافی شایستگی نداریم، خوش برخورد و خوش اندام نیستیم و به‌عبارتی خجالتمان به نوعی ارتباط با اعتماد به نفسمان نیز برقرار می‌کند و عدم اعتماد به نفس باعث خجالت بیشتر شده و به این شکل خود را نشان می‌دهد. پس ما اگر بتوانیم اعتماد به نفس خود را به‌دست آوریم و به توانائی‌هایمان پی ببریم، کمتر احساس خجالت خواهیم کرد و در نتیجه بهتر می‌توانیم به توانائی‌هایمان پی برده و کمتر احساس خجالت خواهیم کرد و در نتیجه بهتر می‌توانیم توانائی‌هایمان را در زندگی به‌کار بگیریم و موفق باشیم. هم‌چنین خجالت می‌تواند با شناخت خویشتن هم ارتباط داشته باشد. ما وقتی خود را به‌درستی نشناسیم و یا باورهای غلط داشته باشیم باعث عدم اعتماد به نفس و در نتیجه خجالتمان می‌شود.

۴ـ چرا همگان فرد باحیا را بر انسان گستاخ ترجیح می‌دهند؟

چون فرد گستاخ فردی مهاجم است ولی فرد با حیا دارای آرامش بوده و حالت تهاجمی به خود نمی‌گیرد کسی که با گستاخی با دیگران رفتار می‌کند دارای غرور بوده و خود را برتر از دیگران می‌داند درصورتی‌که اشخاص باحیا با فروتنی رفتار کرده و برخوردی شایسته‌تر با افراد دارند. اصولاً افراد گستاخ در جامعه با مشکلات خاصی روبه‌رو هستند که از جمله طردشدگی است هرچند مردم در ظاهر با آن‌ها محترم هستند ولی در واقع چنین نیست. درصورتی‌که افراد باحیا مورد احترام و توجّه همگان بوده و در جامعه از جایگاه خاصی برخوردارند.

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

گفتگو

شعروادبیات

قصه

آشپزخانه

دانستنیها

Share on Facebook

4671
Share

ديدگاههاي اخير