رادیو شادکامی

تنها راه شادکامی از طریق خداوند است
آرزو
Spread the love

اینجا بشنوید

[ti_audio media=”2901″]

[ti_audio media=”2902″]


۱ـ آیا آرزو با توقع ارتباط دارد؟

آرزوها خواسته‌های قلبی ما هستند که به آن‌ها دست نیافته‌ایم و خواهان عملی شدنشان هستیم ولی توقع خواسته‌های ما از دیگران یا چیزی می‌باشد. هر دو خواهش و خواسته‌اند ولی متفاوت. خواسته وقتی شکل آرزو دارد آن را بیشتر از خداوند می‌خواهیم و به‌نظر دست‌نیافتنی‌تر است و وقتی شکل توقع به خود می‌گیرد بیشتر زمینی است و احساس می‌کنیم دست‌یافتنی است. در توقع اصولاً دیگران را موظف به پاسخ‌گوئی به خواسته خویش می‌دانیم ولی در آرزو بیشتر آن را دست‌نیافتنی و خارج از توان بشر و دنیا دانسته و فقط در توان خداوند قادر می‌دانیم و برای همین آن را آرزو می‌نامیم‌. آرزو ما را به دعا و نیایش هدایت می‌کند درصورتی‌که توقع باعث هدایتمان به تاریکی و حتی رفتارهای ناشایست می‌گردد. البته هستند بسیاری که آرزوهای ناپسند دارند و سال‌ها در حسرت آن می‌سوزند ولی به‌هرحال آرزوها چه ناپسند و چه پسندیده به نظرمان دست‌نیافتنی یا دشوار می‌آیند و اگر خود بخواهیم به آن‌ها دست یابیم، بسیار دشوار خواهد‌بود و بهتر است آن را از خداوند بخواهیم تا به ما اعطا نماید. چون خداوند می‌فرمایند: بخواهید به شما داده خواهد شد. بجوئید پیدا خواهید کرد. بکوبید در به روی شما باز خواهد شد. و از او بخواهیم تا آن‌چه که به خیریت ماست به ما عطا کند و اگر آرزوهایمان ناپسند و باعث هلاکت ما می‌شوند آن‌ها را تغییر دهد و آنگونه‌ای که باعث بنا و رشد ما می‌گردد به ما عطا فرماید.

 2ـ نتیجه آرزو کردن مثبت است یا منفی؟

آرزوهای ما می‌توانند مثبت یا منفی باشند، مثبت مثل آرزوی کمک به دیگران یا کشف و اختراع یک وسیله که باعث کمک به انسان‌ها باشد مثل آرزوی پرواز که منجر به ساخت هواپیما شد و آرزوی نور و روشنائی که منجر به کشف نیروی برق و الکتریسیته گردید و اگر منفی باشد باعث هلاکت و نابودی بشریت و هستی می‌شود مانند قدرت‌طلبی و اختراع بمب و سلاح‌های شیمیائی و بسیاری از اختراعات که امروزه باعث جنگ و بدبختی و شر شده‌اند. پس همیشه باید هشیار باشیم و آرزوهای خودرا به‌دست قادر متعال بسپاریم تا او آن‌ها را بررسی کند و آن‌چه که باعث بنای ما می‌گردد برایمان به انجام رساند و آن‌چه که باعث هلاکت ما می‌گردد آن را تغییر دهد همیشه بزرگ‌ترین آرزوهایمان اراده خداوند باشد و بس! و اگر گاهی اراده‌های خداوند را برای خویش دشوار و سخت دیدیم دعا کنیم و از او بخواهیم که اگر باعث بنایمان است فقط آن را بر ما آسان کند و به ما توان تحمل آن را بدهد تا بتوانیم در این سختی رشد یابیم. نه این‌که از زیربار آن فرار کنیم و فرصت رشد و بلوغ را از خود دور سازیم.

۳ـ «آرزو بر جوانان عیب نیست» به چه معناست؟

منظور از این ضرب‌المثل این‌است‌که جوانان چون در ابتدای زندگی هستند و راه طولانی در پیش دارند بر آن‌ها آرزو کردن عیب نیست و می‌توانند برای برآوردن آرزوهای خود تلاش کنند. وظیفه ما این‌است‌که همیشه به جوانان خود آموزش داده و به آن‌ها بینشی مناسب بدهیم که چگونه در آرزوهایشان موفق شوند نه این‌که ناکام گردند و به‌سوی نادرستی بروند. به‌عبارتی آرزو بر جوانان عیب نیست، امّا آرزوی نادرست بر جوانان عیب است. چون باعث هلاکت آن‌ها می‌شود. آرزو وقتی از اراده خداوند به دور باشد و براساس آن‌چه که خداوند برایمان آرزو می‌کند نباشد، باعث هلاکت ما می‌شود ما وقتی یک وسیله یا ابزاری را می‌سازیم از آن وسیله یا شیء یک انتظار و آرزوئی داریم که برایمان انجام دهد. مثلاً وقتی یک پرگار داریم از آن انتظار دایره را داریم ولی از آن توقع و خواهش خوراکی شدن یا باز کردن پیچ یا هر چیزی غیر از این را نداریم. حالا فرض کنیم که خود پرگار آرزوی خوراکی شدن یا باز کردن و چیزی غیر از آن‌چه سازنده‌اش برایش در نظر گرفته پیدا کند و در جهت آن شروع به مبارزه و تلاش کند. خوب چه اتفاقی می‌افتد؟ او برخلاف ماهیّت و آفرینش خود حرکت خواهد کرد و هلاک خواهد شد. پس باید آرزو و خواسته ما منطبق بر آرزو و خواسته آفریننده ‌ما باشد تا باعث رشد و بنای ما گردد و به سمت و سوی هدفی که او ما را برایش آفریده که آن هم هدفی کوچک نیست و هدف بسیار متعالی است، هدایت نماید. پس باید به فرزندانمان و جوانان خویش بیاموزیم که آن‌چه را خداوند بر ما اراده می‌کند، بهترین آرزو است و این باید تنها آرزویمان باشد.

۴ـ بهترین آرزو و خواسته ما چه می‌تواند باشد؟

بهترین آرزو و خواسته‌مان، خواسته‌های خداوند برای ماست. خداوند به‌دلیل عشق و محبّتی که به ما دارد، همیشه بهترین‌ها را برایمان می‌خواهد او همچون پدری است که همیشه نیکی‌ها و زیبائی‌ها را برای فرزندش می‌خواهد. حتی شاید پدر فرزند خویش را در شرایط سختی قرار دهد که این به‌دلیل عشق و محبّت پدر به فرزندش است. هم‌چنان‌که خداوند می‌فرمایند: اگر فرزندتان از شما ماهی طلب کند در دستش ماری قرار می‌دهید؟! یا این‌که اگر نان طلب کند، سنگ؟! همان‌طور که شما بهترین‌ها را در اختیار فرزندان خود می‌گذارید، خداوند که پدری مهربان و حکیم است چگونه ممکن است چیزی ناپسند در اختیار فرزندانش قرار دهد؟! پس باید مطمئن باشیم و ایمان داشته باشیم که او خداوند قادر و حکیم است و بهترین‌ها را بیشتر از آن‌که خود بدانیم در اختیارمان می‌گذارد و ما را از خودمان بیشتر می‌شناسند و بیشتر دوست می‌دارد. در اصل دوستی خودمان نسبت به خویش بیشتر همچون دوستی خاله خرسه است ولی دوستی خداوند دوستی حقیقی است. پس آرزوهایمان را بر آرزوهای او منطبق کنیم و آن‌چه را که او برایمان می‌خواهد بخواهیم و آن‌چه را که او بر ما ناپسند می‌شمارد نخواهیم و همیشه دعایمان این‌گونه باشد که ای خدائی که در آسمانی نام تو مقدّس، اراده تو همچنان که در آسمان است بر زمین نیز بر ما باشد، نان و روزی کافی روزانه ما را به ما عطا کن، گناهان ما را ببخش همان‌گونه که ما خطاکاران خود را می‌بخشیم و ما را در آزمایش میاور بلکه از شیطان و شرور رهائی ده. زیرا قدرت و جلال تا ابد الآباد از آن توست.آمین

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

گفتگو

شعروادبیات

قصه

آشپزخانه

دانستنیها

Share on Facebook

4583
Share

ديدگاههاي اخير