رادیو شادکامی

تنها راه شادکامی از طریق خداوند است
مثبت‌اندیشی
Spread the love

اینجا بشنوید

۱ـ خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی به چه معناست؟

خوش‌بینی به معنی این نیست که همه چیز را خوب ببینیم و خود را فریب دهیم، بلکه یعنی همه چیز را آنطور که هست ببینیم، نه این‌که عینک خاصی برچشم بزنیم که همه چیز را (برایمان) تحریف کند و به‌گونه‌ای ایده‌ال بر ما نمایان سازد بلکه عینکی برچشم زنیم که همه چیز را به وضوح آنگونه که هست ببینیم و بتوانیم قدرت پذیرش خود را بالا برده و پذیرای پیرامون خود باشیم و هوشیار باشیم که اراده خداوند همیشه بهترین و ایده‌آل‌ترین است. خوش‌بینی حقیقی یعنی ایمان به این‌که خداوند جزبه خیریت ما عمل نمی‌کند و آن‌چه که اتّفاق می‌افتد اگر اراده خداوند است و به واسطه کوتاهی و تنبلی و نابخردی ما نیست، خوب است. هرچند باید آگاه بود که عمل و خرد ما همیشه ناقص است و تنها عمل و خرد خداوند کامل و بی‌نقص است.

به قول خداوند که می‌فرماید: او خالق اندیشه‌هاست و از اسرار دل‌هایتان و هرآنچه که شما انجام می‌دهید آگاه است. باید تمامی زندگی و وجودمان را به او بسپاریم و تمام توکلمان بر او باشد و ایمان داشته باشیم که از تمامی وجودمان حتی از تعداد موهای سرما و سلول‌های بدنمان نیز آگاه است و هیچ‌چیز بر او پوشیده نیست و او قادر بر همه چیز است. البته تا جائی که او به ما آگاهی و بینش می‌دهد آن را به‌کار می‌گیریم و براساس نیروئی که به ما می‌دهد عمل می‌کنیم و از تنبلی دوری کرده و خوش بین هستیم که او هرگز ما را به حال خود رها نمی‌کند و ما را بیش از آن‌که خود دوست بداریم، دوست دارد. خداوند ما را چنان دوست دارد که حتی تصوّر آن برایمان غیرقابل باور است. او خدایگونه،  ما را دوست دارد.

۲ـ آیا خوش‌بینی و ساده‌لوحی به یک معناست؟

انسان‌خوش‌بین، انسانی ساده‌لوح نیست و بالعکس انسان ساده‌لوح نمی‌تواند خوش‌بین باشد. ساده‌لوح کسی است که به سادگی فریب می‌خورد و زود باور است ولی خوش‌بین چنین نیست و حقیقت را می‌بیند و هرگز زود باور نیست ولی چون حقیقت را به وضوح می‌بیند آن را باور می‌کند. ممکن است شخص ساده‌لوح به‌نظر خوش‌بین و مثبت‌اندیش آید ولی در باطن بسیار متفاوتند. شخص خوش‌بین براساس ایمان می‌نگرد ولی ساده‌لوح نه براساس ایمان که براساس حماقت و بدون اندیشه و فکر عمل می‌کند. هم‌چنین کسی که ساده‌لوح است به همه چیز به دیده مثبت نگاه می‌‌کند درصورتی‌که همه چیز مثبت نیستند ولی به آن‌چه که منفی هستند چگونه باید نظر کرد؟ آیا آن‌چه که منفی هست و باعث رنجش ما می‌شوند باید به دیده مثبت بنگریم؟ چگونه می‌توان بدون این‌که ساده‌لوحانه آن را مثبت فرض کنیم به دیده خوش بر آن‌ها نظر کنیم؟ آن‌چه که باعث آزار ما می‌شوند و از نظرمان منفی هستند، فقط از طریق ایمان به خداوند می‌توانیم به دیده مثبت بنگریم. مثلاً وقتی به نیمه پر یا خالی یک لیوان نگاه می‌کنیم از دید ساده‌لوحانه باید بگوئیم همه لیوان پر است درصورتی‌که چنین نیست ولی تکلیف نیمه خالی لیوان چه می‌شود؟ چگونه به آن نگاه کنیم که باعث آزارمان نگردد؟ در اینجاست که با ایمان به خداوند بر نقص و کوچکی خود پی می‌بریم و بر کامل بودن خداوند آگاه می‌شویم و هم‌چنین می‌فهمیم که نیمه پر هم نه از ما که از خداوند است و اوست که می‌تواند وجودمان را پر ساخته و سرشار کند.

۳ـ فرد خوش‌بین در زندگی موفق‌تر است یا شخص بدبین؟

مسلماً فرد خوش‌بین زندگی موفق‌تری دارد. شخص بدبین قادر به تجربهه بسیاری از مسائل زندگی نیست. او به‌دلیل ترس و عدم اعتماد و بدبینی همیشه از تجربه روبه‌رو شدن با بسیاری از مسائل خودداری می‌کند و کمتر ریسک کرده و زندگی خود را به خطر نمی‌اندازد. ولی شخص خوش‌بین تجربه می‌کند و در میان زندگی شناور است. از چیزی نمی‌ترسد و اگر بترسد با آن‌ها مواجه می‌شود. یکی زیرا ایمان دارد و زندگی را محدود به مادیات نمی‌داند و دیگر این‌که زندگی را صحنه تجربه دانسته و آن را همچون کلاس درس به‌کار می‌گیرد. از طرفی دیگر فرد خوش‌بین با عدم بدبینی انرژی کمتری هدر می‌دهد و احساسات منفی در او کمتر رشد کرده و با آرامش بیشتر زندگی می‌کند و بر مشکلات فائق می‌آید و هم‌چنین فرد خوش‌بین با دیدن حقیقت می‌تواند بهتر با واقعیت روبه‌رو شود و به قول مولانا که می‌گوید:

ایا ای دل برآور سر، که چشم توست روشنتر      بمال آن چشم و خوش بنگر که بینی هرچه آن باشد.

همان‌طور که گفتیم خوش‌بینی یعنی شناخت خداوند و خویشتن و کسی که به شناخت برسد خوش‌بین می‌شود. من فکر می‌کنم اگر به خوش‌بینی چنین بنگریم و آن را ساده‌لوحی فرض نکنیم باعث خوشبختی ما می‌شود والا بهتر است که همان بدبین بمانیم. چون خوش‌بینی حقیقی همان است که سهراب سپهری می‌گوید: چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید. یعنی این‌که اندیشه‌‌هایمان را باید عوض کنیم و جور دیگر بیندیشیم که احساس خوشبختی و خوش‌بینی کنیم و از خداوند بخواهیم زیرا خداوند می‌فرماید: خداوند به تو چنان اندیشه‌ای خردمند و بینشی روشن می‌دهد که هیچ‌کس مثل تو نداشته و نخواهد داشت.

۴ـ ایمان به خداوند چگونه می‌تواند بر بینش ما در زندگی تأثیر بگذارد؟

ایمان به خداوند باعث مثبت‌اندیشی بیشتر انسان می‌گردد و شخص با ایمان همه چیز را در ید قدرت خداوند می‌بیند و خداوند همچون کوهی استوار برای شخص ایمان‌دار است که او به‌راحتی می‌تواند با اطمینان به او تکیه کند و همه چیز را آنگونه که هستند ببیند و بپذیرد. در حقیقت مثبت‌اندیشی شخص ایمان‌دار به‌دلیل توکّل کاملش به خداوند بسیار متفاوت است. ایمان در زندگی باعث می‌گردد که همه اراده‌های خداوند را به خیریت خود دانسته و این نکته موجب مثبت‌اندیشی فرد ایمان‌دار می‌گردد. در واقع وقتی همه رویداد‌های زندگی به خیریت ماست این یک طرز فکر حقیقی و مثبت است. ما اگر همه اتّفاق‌ها را به نفع خود بدانیم و هیچ دشمنی را بر خود پیروز نشماریم و خود را همیشه در پناه بزرگ‌ترین قدرت عالم ببینیم، احساس امنیّت و راحتی خواهیم کرد و نتیجه این احساس در زندگی مثبت‌اندیشی است. ولی شخصی که ایمان به خداوند ندارد باید همه بارها را به تنهائی به دوش بکشد، از همگی می‌ترسد احساس امنیّت و راحتی ندارد و به همه اشیاء و افراد با شک و تردید و عدم اطمینان نگاه می‌کند، همه تکیه‌اش به شغل و اعتبار و حساب بانکی‌اش در جامعه باید باشد و همیشه نگران این‌است‌که آن را از دست بدهد. باید انواع بیمه‌های مختلف را انجام دهد که اگر اتفاقی افتاد کسی یا کسانی باشند که حمایتش کنند و با این حال مطمئن نیست. واقعاً چنین زندگی‌ای نمی‌تواند با خوش‌بینی همراه باشد. چون طبیعت دنیا و مادیات خوش‌بینی نیست ولی اصالت و طبیعت روحانیت و معنویت با‌ خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی همراه است.

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

گفتگو

شعروادبیات

قصه

آشپزخانه

دانستنیها

Share on Facebook

4573
Share

ديدگاههاي اخير