مهمان نوازی

Spread the love
اینجا بشنوید

 hos2

۱ـ به‌نظر شما مهمان‌نواز کیست و مهمان‌نوازی چیست؟

من فکر می‌‌کنم مهمان‌نواز کسی است که از روی محبّت پذیرای دیگران می‌شود و مهمان‌نوازی صفتی است که یک میزبان دارای آن می‌باشد. در جامعه امروزی شاید خیلی‌ها از ما دعوت کنند و یا ما را بر سر سفره خود بخوانند ولی میل چندانی به رفتن و شرکت در بعضی از این مهمانی ها را نداریم چون از روی محبّت و عشق نیست. احساس می‌کنیم که چیزی غیر از محبّت و دوستی در میان است. انسان بنای وجودش براساس محبّت و عشق است و موجودی که از چنین عنصری ساخته شده، آن را خوب می‌فهمد. پس وقتی کسی را به مهمانیمان می کنیم باید نه به‌خاطر خودنمائی یا نمایش بازی کردن یا فخر فروختن و یا تلافی کردن، بلکه فقط برای محبّت باشدو بس. چنین دعوتی از طرف یک مهمان‌نواز واقعی انجام می‌شود و صفت او  مهمان‌نوازی است. ولی در این میان یک مهمان‌نواز را می‌شناسم که در مهمان‌نوازی و پذیرائی، کاملاً بی‌نقص و کامل است و آن خداوند است. او هرگز بر سر سفره حیات خود برای ما کم نمی‌گذارد و همه چیزهای خوب را به ما عطا می‌کند و هیچ منتی هم بر ما ندارد بلکه می‌گوید بخواهید، به شما داده می‌شود. او هم‌چنین از ما می‌خواهد که همه چیز را فقط از خودش بخواهیم و دیگران را واسطه قرار ندهیم.

۲ـ آیا باید هر کسی را به‌عنوان مهمان در منزل خود پذیرا باشیم؟

ما باید مثل کبوتر ساده و همچون مار هوشیار باشیم، باید پذیرای کسانی باشیم که باعث دور شدنمان از خداوند که مهمان‌نواز اصلی است نشوند. مهمانی که ما را از خداوند دور کند بهتر است که پذیرائی نشود نه این‌که از او متنفر باشیم بلکه برایش دعا می‌کنیم و از خداوند می‌خواهیم که به ما کمک کند که بتوانیم از او پذیرائی کنیم امّا به‌گونه‌ای که باعث بنای او شده و او هم بتواند بر مهمانی بزرگ خداوند آگاه شده و بداند که اصل مهمان‌نوازی از آنِ اوست و ما همه مهمانان او هستیم اگرچه  به ظاهر میزبان باشیم ولی در حقیقت همگی مهمان خداوندیم.

۳ـ مهمان‌نوازی چه تأثیری در زندگی شخصی و اجتماعی افراد دارد؟

یک فرد مهمان‌نواز، همیشه در جامعه قابل ارزش بوده و او را تشبیه به حاتم طاعی می‌کنند. یعنی این‌که مهمان‌نوازی یکی از صفات پسندیده است. البته باید هشیار باشیم که از صفات پسندیده نیز می‌توان برای امور ناپسند استفاده کرد. مثلاً اگر ما از مهمان‌نوازی برای خودنمائی و فخرفروشی به دیگران استفاده کنیم تا رتبه و جائی بهتر در جامعه بیابیم تاثیری که در زندگی ما می‌گذارد، خوب نبوده و باعث تکبّر و غرورمان می‌شود و حتی باعث توقع و انتظارهای بیجا از مردم و اطرافیان شده و آن‌ها‌ را همیشه موظف به احترام‌گذاری می‌دانیم و گاهی همچون بسیاری از متمولین و صاحب‌منصبان، مردم را برده‌هائی ناچیز دانسته و هر تصمیمی که می‌خواهند در موردشان گرفته و بر آن‌ها تحمیل می‌کنند. از سوی دیگر اگر مهمان‌نوازی به معنای واقعی کلمه باشد، باعث رشد معنوی و محبّت در میان انسان‌ها شده و هرچه بیشتر به هم نزدیک شویم و با یکدیگر همسو و هم مسلک می‌شویم و در نام خداوند همیشه متحد خواهیم ماند.

۴ـ آیا مهمان‌نوازی فقط شامل خورد و خوراک می‌باشد؟

اگر منظور از خورد و خوراک فقط مادی باشد، خیر، ولی به‌نظر من خورد و خوراک معنوی را هم شامل می‌شود. ما بیشتر باید به مهمانی‌های معنوی رفته و روح و روان و جان خود را سیر کنیم تا شکم خود را. چون شکم را هرقدر هم که سیر کنیم، به زودی خالی شده و گرسنه می‌شود ولی خوراک معنوی هر قدر هم که بخوریم در ما چند برابر شده و هرگز تمام نخواهد شد. البته نه این‌که خوراک مادی خوب نیست، آن هم خوب است به شرطی که پایه و اساس نباشد. اصل مهمانی اگر براساس روحانیت و معنویت شکل پذیرد و در کنارش برحسب توانائیمان خوراکی مادی هم باشد، بسیار خوب است.

۵ـ اصطلاح چشم و هم چشمی در مهمان‌نوازی چه تأثیری‌ دارد؟

این اصطلاح واقعاً اگر فقط در سطح یک واژه می‌ماند و هیچ‌وقت عملی نمی‌شد اوقات بهتری در ارتباطات با هم داشتیم. چشم و هم چشمی که امروزه به نام مُد (fashion) به‌کار می‌رود، انرژی بسیار زیادی از انسان‌ها را صرف خود کرده است و در مهمان‌نوازی هم برای جلب توجّه و خودنمائی هرچه بیشتر استفاده می‌شود. فکر نمی‌کنم کسی که مهمان‌نوازی جهت محبّت و معنویت می‌کند به‌دنبال چشم و هم‌چشمی و مُد روز باشد. آن‌چه که هست بی‌ریا در اختیار مهمان گذاشته و هیچ توقعی در قبال آن ندارد. یعنی محبّت بی‌چشم داشت. خیلی از مواقع بسیاری از مردم به‌دلیل عدم توانائی پذیرائی همانند دیگران، به‌طورکلی از پذیرائی و دعوت از مهمان منصرف شده تاحدی‌که امروزه می‌بینیم بسیاری از خانواده‌ها دیگر با هم رفت‌و‌آمد نمی‌کنند.

ارسال در فیس بوک

1 thought on “مهمان نوازی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *