بدگوئی

Spread the love
 اینجا بشنوید


[ti_audio media=”1902″]

[ti_audio media=”1903″]

images (13)

۱ـ غیبت به چه معنی است؟

غیبت به معنی صحبت کردن پشت سر کسی است. وقتی‌که ما در غیاب کسی صحبتی می‌کنیم مثل این‌است‌که بدون حضور آن شخص به محاکمه او بنشینیم و او را محکوم نمائیم و این عادلانه نیست. همچنان‌که در فرهنگ لغت علامه دهخدا غیبت چنین معنی شده که عیب کسی در قفای او گفتن و بدگوئی در غیاب کسی کردن.

۲ـ آیا دوست داریم درباره ما غیبت کنند؟

مسلماً دوست نداریم پشت سر ما بدگوئی شود. وقتی در غیاب کسی بدگوئی می‌کنیم دو حالت پیش می‌آید یکی این‌که آن‌چه گفته می‌شود حقیقت ندارد که در غیاب او مطرح می‌گردد و نمی‌تواند از خود دفاع کند و یا این‌که نمی‌خواهیم باعث ناراحتی شخص مورد نظر بگردیم. وقتی احساس می‌کنیم که حرفی یا سخنی در مورد کسی باعث ناراحتی او می‌گردد در غیاب او آن را مطرح می‌کنیم. چنین حرفی که ما توان گفتن آن را در حضور شخص نداریم و حس می‌کنیم که باعث ناراحتی شخص می‌گردد را غیبت می‌گویند. پس قبل از گفتن حرفی که می‌خواهیم بزنیم باید آن را سنجیده و ببینیم آیا حاضریم آن را در حضور شخص نیز بگوئیم یا این‌که توان این را نداریم. پس اگر از گفتن آن در حضورش ناتوانیم بهتر است آن را پشت سرش نیزنگوئیم. من فکر می‌کنم این یکی از راه‌های خوب سنجش برای غیبت باشد و ذکر این‌که وقتی ما درباره دیگران غیبت می‌کنیم، دیگران نیز درباره ما غیبت خواهند کرد. پس اگر می‌خواهیم که مورد غیبت قرار نگیریم از غیبت و بدگوئی نیز باید بپرهیزم. بدگوئی از دیگران تأثیر بسیار زیادی بر روح و روان انسان گذاشته و منجر به بسیاری از ناهنجاری‌های روحی روانی می‌گردد. مثلاً وقتی ما غیبت می‌کنیم، نگران این خواهیم بود که نکند این سخنان به گوش شخص برسد و دیگر این‌که مجبور به دورغ و سخنان بیهوده دیگر می‌شویم.

وقتی‌که دچار بدگوئی می‌شویم یا از ما بد می‌گویند باعث از بین رفتن محبّت و دوستی می‌شود و باعث تفرقه و نفاق شده و اتحاد و وحدت بین افراد از بین می‌رود و این را باید بدانیم که ما همه دارای ضعف‌های بسیار هستیم و درست آن است که یکدیگر را به بدی‌ها و ضعف‌‌ها یاد نکنیم، بلکه با دعا و به دیده مهر به هم بنگریم و اگر احساس ضعف و لغزش و یا کمبود در یکدیگر کردیم به یاد  آوریم که همه ما دارای ضعف‌های بسیاری بوده و خود را همیشه جای فرد مورد نظر قرار دهیم و به یاد آوریم که اگر ما هم در شرایط او رشد و نموّ یافته بودیم، شاید بدتر از او رفتار می‌کردیم.

۳ـ غیبت درباره دیگران چه تأثیری در روابط انسان‌ها ایجاد می‌کند؟

غیبت در مورد دیگران باعث از بین رفتن مهر و محبّت شده و در نتیجه اتحاد و همدلی از بین می‌رود. در این‌جا یک نکته رو یادآورمیشوم که هر وقت دیدیم عاملی موجب از بین رفتن وحدت و همدلی می‌شود در آن‌جا پای شیطان وسط است. شیطان هیچ‌وقت اتحاد را دوست ندارد و همیشه دوست دارد باعث پراکندگی و تفرقه شود و یکی از ابزارهائی که به‌کار می‌گیرد تا دوستی و وحدت را در میان انسان‌ها از بین ببرد، غیبت است. پس هر‌جا دیدیم که می‌گویند تفرقه بینداز و حکومت کن به‌وجود شیطان پی ببریم و بدانیم که این سخن شیطان است. چون شیطان به واسطه ایجاد تفرقه و نفرت حکومت می‌کند ولی خداوند می‌گوید هرگاه دو یا سه نفر به نام من یک جا جمع شوند من نیز آن‌جا در میانشان خواهم بود. پس خداوند ما را به وحدت و یکدلی تشویق می‌کند و دوست دارد که با هم همراه و متحد گردیم و برای همین هم ما را از غیبت و بدگوئی منع می‌کند چون باعث پراکندگی و تفرقه میان ما می‌گردد.

۴ـ به‌نظر شما غیبت‌کننده بیشتر آسیب می‌بیند یا کسی که درباره‌اش غیبت شده است؟

من فکر می‌کنم بیشتر غیبت‌کننده. چون کسی که غیبت می‌کند اقدام به محکوم کردن دیگری و زیر سؤال بردن رفتار و گفتار او در غیابش است. ما اگر کسی را که حتی در حضورش محکوم کنیم و زیر سؤال ببریم باید دارای شرایط خاصی باشیم و آن این‌است‌که اولاً، خودمان بی‌خطا و به دور از هر اشتباه باشیم، دوما از تمام زندگی آن فرد مطلع باشیم. یعنی چیزی در حد خداوند باید باشیم که شخصی را در حضورش داوری کنیم تا چه برسد به این‌که در غیابش. حتی خداوند که دارای این شرایط است هیچ‌وقت بر ما در غیابمان داوری نخواهد کرد. پس می‌بینیم که داوری در غیاب افراد که غیبت نام دارد اوّل از همه خودمان را محکوم کرده‌ایم و مورد قضاوت قرار خواهیم گرفت و دیگر نمی‌توانیم توقع بخشش از طرف خداوند را داشته باشیم.

۵ـ‌ چرا غالباً غیبت و صحبت کردن راجع‌به دیگران تبدیل به بدگوئی می‌شود؟

زیرا به نیکی از کسی یاد کردن اصولاً غیبت نیست. غیبت یعنی بدگوئی پشت سر کسی و به‌عبارتی محکوم کردن کسی در غیابش. اغلب وقتی از کسی یاد کرده و پشت سرش صحبت می‌کنیم چه نیک و چه بد احتمال این بسیار قوی است که صحبتمان به بدگوئی تبدیل شود زیرا این یک موضوع تربیتی است. ذهنمان چنین تربیت شده که با مقایسه کردن خود با دیگران و زیر سؤال بردن بسیاری از اعمال و رفتارشان می‌خواهد بر ضعف‌ها و کنش‌های غلط خود سرپوش گذاشته و کمتر احساس گناه کند. ما با هشیاری بر این رفتار ذهنی و تربیتی خود می‌توانیم از مقایسه خود با دیگران دست برداشته و به‌جای مقایسه به ضعف‌های خود توجّه کرده و بر فقر ذاتی خود آگاه شده و خود را با خداوند که کامل است مقایسه کنیم. با این تمرین می‌تواینم تا حدودی از غیبت و بدگوئی نسبت به برادر و خواهر خود دست برداشته و به‌جای آن برای یکدیگر دعا کنیم و این را بدانیم که هیچ یک از ما کامل نیستیم و دارای ضعف‌های بسیاری هستیم و تنها خداوند کامل است و می‌تواند ما را کمک کند و ببخشد.

ارسال در فیس بوک

1 thought on “بدگوئی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *