قرض

Spread the love

اینجا بشنوید

[ti_audio media=”4196″]

[ti_audio media=”4197″]

debt1

 

 

۱ـ آیا قرض و وام گرفتن کار درستی است؟

در واقع می‌تواند درست یا نادرست باشد. قرض و وام گرفتن اگر باعث بنای روحانی ما بشود خوب و درست است ولی اگر باعث نابودی ما باشد درست نیست؛ یک حقیقت است ،خداوند همیشه بر زندگی ما قادر است و می‌تواند به ما قرض و وام بدهد ولی اگر خداوند بخواهد به ما قرض بده به‌راحتی انجام می‌شود و نیازی به حیله و ترفند و راه‌های نادرست نیست. اگه برای گرفتن قرض و وام باید به راه‌های نادرست دست بزنیم و یا دروغ بگوییم و نقش خاصی غیر از خود را بازی کنیم از طرف خداوند نیست، چون خداوند ما را وادار به حیله و دروغ نمی‌کند و دیگر این‌که وقتی قرض و وامی را خداوند برای مان فراهم می‌کند، در صورت نتوانستن پرداخت و پس دادن، مشمول جریمه و تنبیه نخواهیم شد. از طرفی دیگر قرض باید در صورتی انجام بشود که نیاز ضروری ما باشد و صرف خرج‌های بیهوده نشود و همین‌طور آسان و بدون سختی باشد. قرض و وام گرفتن اگر نادرست باشد باعث خشم و دشمنی خواهد شد. ببینید! وقتی ما نتوانیم قرض خود را پس بدهیم باعث خشم و دشمنی کسی خواهد شد که از او قرض گرفتیم، پس باید به این امر نیز هشیار باشیم.

 برای گرفتن قرض و وام باید بسیار تأمل کرد و هشیار بود چون گاهی خداوند ما را در شرایط سخت قرار می‌دهد که رشد کنیم و تلاش برای گرفتن قرض باعث می‌شود که اراده خداوند برای رشد ما به تعویق بیفتد. پس در چنین زمانی باید قناعت کرده و صبور باشیم که اراده خداوند برای ما انجام بشود. همیشه خوب هست که در انجام کارهایمان قدری تأمل کنیم و با اندیشه بیشتر عمل کنیم، چه خوب هست محض این‌که گرسنه شدیم، به غذا حمله نکنیم ویا اگر تشنه شدیم به آب حمله‌ور نشویم، بلکه شاهد گرسنگی و تشنگی خود باشیم وآن را به‌عنوان نعمت و فرصت رشد، نگاه کنیم. همین‌طور وقتی دچار بی‌پولی و نیاز مادی می‌شویم فوری به سراغ قرض و وام نرویم بلکه قدری صبر کنیم و دعا کرده و ببینیم که این به چه جهت است؟ چون خداوند بی‌دلیل ما را در این شرایط قرار نمی‌دهد و برای ما پیامی خاص دارد.

۲ـ به چه کسانی باید قرض داد؟

خداوند می‌فرمایند به کسی که از تو چیزی می‌خواهد ببخش و از کسی که تقاضای قرض می‌کند، روی نگردان و هم‌چنین در جائی دیگر می‌فرماید: اگر فقط به کسی قرض بدهید که توقع پس گرفتن دارید، دیگر چه افتخاری برای شما دارد؟ حتی خطاکاران هم اگر بدانند تمام آن را پس خواهند گرفت به یکدیگر قرض خواهند داد.

ببینید! در واقع وقتی ما به یکدیگر قرض می‌دهیم محبّت می‌کنیم و این خیلی خوب است، ولی گاهی می‌تواند محبّت نباشد. به‌عنوان مثال، اگر شما بدانید که با دادن قرض به کسی باعث هلاکت او می‌شوید باز هم این‌کار خواهید کرد؟! اگر کسی اعتیاد داشته باشد و اطمینان دارید که اگر به او قرض بدهید آن را صرف اعتیاد خود خواهد کرد باز هم به او قرض خواهید داد؟! مسلماً نه. ولی می‌توانید به او کمک کنید تا بهبود یابد و هزینه بهبودی اش را پرداخت کنید. ولی اگر کسی که می‌خواهد قرض بگیرد تا در کار خیر و درست عمل کند و می‌دانید که این باعث بنا و رشد بسیاری خواهد‌بود، خوب قرض و وام خواهیم داد. اگر باعث جلال خداوند و رشد روحانی می‌شود، خوب باید قرض بدهیم.

 البته باید هشیار باشیم که گاهی دادن قرض باعث غرور ما نگردد که بسیار خطرناک است و با دادن قرض به دیگران او را حقیر و کوچک نشماریم. بسیاری قرض می‌دهند و احساس خود بزرگ‌بینی و غرور می‌کنند و دیگران را کوچک و حقیر می‌شمارند. پس در این‌جا به چند اصل برای دادن قرض به دیگران باید توجّه داشت: یکی این‌که باعث بنای شخص گیرنده قرض باشد نه باعث هلاکت او دیگر این‌که باعث غرور و خود بزرگ‌بینی شخص قرض دهنده نیز نشود، بلکه فروتنی خود را حفظ کند و شخص قرض گیرنده را تحقیر نکند.

۳ـ لذتی که در بخشیدن است در گرفتن نیست. چرا؟

در واقع لذتی که در محبّت کردن است در دریافت محبّت نیست، این یک راز عجیبی است که وقتی‌ می‌بخشیم، همه وجودمان احساس آرامش خواهد کرد. بخشیدن ابعاد متفاوتی دارد که شامل بخشش خود، دیگران و بخشیدن به دیگران می‌شود که قرض دادن، بخشیدن به دیگران است. ما می‌توانیم این امر را به‌عنوان یک سفر روحانی نگاه کنیم و تجربه کنیم تا لذّت عجیب بخشش را بچشیم. البته عبور از مرحله اوّل که بخشش خود است و بعدبخشش دیگران و سپس بخشیدن و قرض دادن به دیگران. در این مورد خداوند می‌فرماید: ببخشید تا بخشوده شوید و در جائی دیگر به ما توصیه می‌شود که چنین دعا کنیم: خداوندا گناهان مرا ببخش همان‌گونه که من خطاکاران خود را می‌بخشم.

 گاهی اوقات شاید بخشیدن دیگران کمی سخت به‌نظر بیاید ولی باید هشیار باشیم بخشیدن آن‌ها باعث بخشش و آمرزش خودمان خواهد شد.

 به‌همین ترتیب وقتی به کسی چیزی یا مبلغی می‌بخشیم یا قرض می‌دهیم، در واقع ما به خداوند قرض داده‌ایم و اوست که قرض ما را پس خواهد داد. همان‌گونه که خود در کلام خویش می‌فرماید: وقتی به یک فقیر کمک می‌کنی مثل این‌است‌که به خداوند قرض می‌دهی و خداوند است که قرض تو را ادا می‌کند. ببینید! هیچ یک از ما با ثروت و دارائی به دنیا نمی‌آئیم ولی خداوند همه چیز‌هائی که نیاز داریم را به ما عطا می‌کند، خوب است از آن‌چه که او خود به ما داده است، گاهی به او بدهیم. مثل کودکی که از والدین خود همیشه دریافت می‌کند و گاهی برای خشنودی والدینش با همان مبلغی که از والدینش گرفته هدیه کوچکی می‌خرد و این چقدر باعث شادی والدینش خواهد شد و نه این‌که آن‌ها چندین برابر آن هدیه را به او پس خواهند داد؟ خداوند هم با ما چنین است. پس هرگاه مبلغی را قرض می‌دهیم یا به هر دلیلی از دست می‌دهیم و یا برای دارائی خود احساس نگرانی می‌کنیم، بدانیم که جائی دورتر از نزد خداوند که پدر آسمانی ماست، نخواهد رفت.

۴ـ آیا می‌توان بدون قرض گرفتن زندگی کرد؟

البته که می‌توان بدون قرض در دنیای مادی زیست ولی همیشه به خداوند مقروض هستیم. انسان به واسطه ایمان و ساده‌زیستی، قناعت و عدم حرص و طمع می‌تواند بدون قرض زندگی کند. با ایمان به این‌که آن‌چه که خداوند در اختیار او گذاشته است برایش کافی است در آرامش، بدون قرض و بدهی می‌تواند زندگی کند و خداوند است که به او برکت فراوان خواهد داد.

دلیل فکر کردن به قرض و وام گرفتن برای این‌است‌که ما خود می‌خواهیم زندگی خود را بسازیم، غافل از این‌که خداوند قبل از تولدمان زندگی را برایمان ساخته است و کافی است که ما با آرامش در آن لذّت ببریم. ایمان داشته باشیم که خداوند در همه آفرینش‌هایش دقیق و به‌درستی عمل می‌کند. به گل‌های سوسن نگاه کنید، چقدر زیبا آراسته شده‌اند. خداوندی که سوسن‌هائی را که چنین زندگی کوتاهی دارند، این‌قدر آراسته است، پس چقدر بیشتر من و شما را. آیا سوسن‌ها هرگز به فکر فردای خود هستند که چه بپوشند؟ مهّم این‌است‌که هشیار باشیم و خدای خود را در سطح یک خداوند تمام عیار بپذیریم و او را همیشه در زندگی خود هشیار و حاضر ببینیم. البته ممکن است خداوند برای ما قرض و وامی را مهیّا کند ولی بدانید که قرض و وامی را که خداوند برای ما مهیّا می‌کند، بدون دردسر و تلاش ما خواهد‌بود و دیگر این‌که در پس دادنش نگرانی وجود ندارد، ولی قرض و وامی که از خداوند نیست با انواع ترفند‌ها و حیله‌ها به‌همراه است و در پس دادنش اگر تأخیر کنیم جریمه خواهد بود. پس قرض ووامی را که از طرف خداوند نیست هرگز نگیریم و با ایمان به خداوند در سادگی و قناعت با او زندگی کنیم که این بهترین راه زیستن است.

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *