بهشت و جهنم

Spread the love

اینجا بشنوید

[ti_audio media=”3721″]

[ti_audio media=”3722″]

images (64)

سؤالات بهشت و جهنم

۱ـ چه کسانی به بهشت و یا به جهنم می‌روند؟

این سوال من را یاد کسی انداخت که در باره بهشت چنین می گفت: بهشت یعنی بهترین هشتن یابهترین قرارگرفتن یاقراردادن

به عبارتی وقتی مادریک وضعیت ایده آل قرار میگیریم دربهشت هستیم .دریک شرایط شادو رضایت کامل و این بستگی به خودمان دارد که دراین شرایط قرارگیریم یانه .اگربه رضایت روحی برسیم دربهشت وگرنه در جهنم هستیم.

انسان هرگز به رضایت کامل نمی رسد تا حضور خداوند را در زندگی خود احساس نکندوهرچه خودرا باامور مادی و دنیایی مشغول ودلبسته کنیم ، حضورخداوندرا کمتراحساس کنیم.زندگی این این دنیا انعکاسی اززندگی آخرت ماست، هرچه در این جسم حضور خدارابیشتراحساس کنیم درهنگام ترک جسم نیز اورااحساس خواهیم کرد واین باعث رضایت و شادی روحانی ما می گرددودرغیراین صورت درجهنم خواهیم بود.

خداوند همواره درزندگی همه ما حضور دارد کافیست که به حضورش هشیاروآگاه باشیم.درواقع فاصله بهشت وجهنم یک هشیاری وبیداری است که حضوراورامدام حس کنیم و مسلما کسانی که ایمان به خداوند زنده دارندو او را تنها نجات دهنده   میدانند حضورش رادرزندگیشان بیشترحس می کنند.

۲ـ آیا بهشت و جهنم فقط پس از مرگ وجود دارد؟

همان‌طور که توضیح دادم این دنیاانعکاسی ازپس از مرگ است. پس بهشت و جهنم در این جهان منعکس می‌شود ودرزندگی دنیایی شاهد آن هستیم. اگر دقّت کنید می‌بینید که کسانی که غرق مادیات و از امور روحانی و معنوی غافلند، حتی اگر در شرایط مادی خوبی باشند، باز هم با زندگی پرتلاطم و سختی روبه‌رویند ولی کسانی که به امور روحانی بیشتر می‌پردازند، در آرامش و شادی هستند، البته همه کسانی که به این امور می‌پردازند همیشه شاد نیستند، چون در روحانیت حقیقی وواقعی  نیستند، ولی کسانی که واقعاً به خدای حقیقی و نجات‌دهنده البته نه به‌صورت‌های غیرحقیقی او که تجسّم انسانی است، بپردازند، بهشت را تجربه خواهند کرد و به آرامش و شادی او خواهند رسید، چون او خدای مهر و محبّت، بخشنده و نجات‌دهنده است و حضور چنین خدائی باعث آرامش ما می‌گردد. آن خدائی که می‌فرماید: شما دیگر نه بنده، بلکه دوست و فرزند من هستید.» انسان هیچگاه در حضور ارباب خود احساس راحتی ندارد ولی در کنار دوست و پدر خود، آرامش دارد. این بهشت این دنیا است و پس از مرگ نیز بر همان‌گونه خواهد‌بود.

۳ـ اعتقاد به‌وجود بهشت و جهنم چه تأثیری در زندگی انسان‌ها دارد؟

خوب این باعث می گردد که بهتر زنگی کنیم .درواقع این پاداش ماست که وقتی درست زندگی کنیم به بهشت وچون نادرست زندگی کنیم به جهنم خواهیم رفت ولی همیشه تصویری که برای ما ازبهشت کشیده اند آن را به خوشیهای دنیایی مثال زده اند ، درصورتی که بسیار متفاوت است.

مسلما وقتی در درستی زندگی کنیم آرامش وشادی شعف ما بهشت است ووقتی درنادرستی باشیم ، ترس و آشفتگی و ناشادی ما جهنم است .اعتقاد به وجود بهشت و جهنم مثل اینست که بگوییم وقتی به درستی عمل کنیم به دردسر نمی افتیم ودرآرامش خواهیم خواهیم بود وچون در نادرستی عمل کنیم دچار دردسرمی شویم ودرسختی قرار می گیریم. این کاملا منطقی است.

بهشت یک آرامش ابدی و بدون خدشه است که تاابد باخداوند نجات دهنده وپادشاه پادشاهان زندگی خواهیم کرد وجهنم درواقع زندگی بااموری است که مدام درحال ازدست دادن هستیم .مثل اینکه هرروزیکی از عزیزان خود و چیزهایی که دوست داریم ازدست دهیم و همیشه درترس و وحشت زیستن است. اعتقاد به این انسان راتشویق می کند که درشرایط امن تر زندگی کند وبرای رسیدن به بهشت تلاش کند.

۴ـ آیا فقط به‌خاطر بهشت رفتن باید درست زندگی کنیم؟

هرگز ،مابرای رسیدن به حق و حقیقت که خود خداوند نجات بخش است باید درست زندگی کنیم ولی خوب محصول آن هم بهشت است. ما وقتی با پادشاه هستیم در هر شرایطی که باشیم در بهشتیم. پادشاه چون به بیابان هم بروند آن‌جا را آباد می‌کند و بهترین شرایط زندگی را ایجاد می‌کند، پس وقتی حضور خداوند را بخواهید یا احساس کنید، تو گوئی که در کنار پادشاه هستیم و در بهشت زندگی قرار داریم. در واقع نگاه و دید خود را نسبت به بهشت و جهنم باید عوض کنیم و جور دیگری ببینیم همان‌گونه که شاعر می‌گوید:

دوزخ با مهر اوست، روضه رضوان            جنت با قهر اوست قعر جهنم

در واقع به‌خاطر بهشت رفتن زندگی کردن، نوعی معامله با خداست و این نادرست است. چون خداوند با ما معامله نمی‌کند، بلکه عاشق ماست چون اگر بخواهیم آن‌چه را که خداوند به ما داده است در مقابل آن‌چه که ما به خداوند می‌دهیم قرار دهیم، هرگز نمی‌توانیم بهای آن را بپردازیم ولی او بهای همه چیز را برایمان پرداخته است. پس وقتی او را بخواهیم، وارد بهشت می‌شویم.

ارسال در فیس بوک

2 thoughts on “بهشت و جهنم

  1. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *