طلاق

Spread the love

اینجا بشنوید

[ti_audio media=”3659″]

[ti_audio media=”3660″]

divors4

۱ـ آیا طلاق کار شایسته و خداپسندانه‌ای است؟

هرگز. خداوند می‌فرماید من از طلاق نفرت دارم هم‌چنین از کسی که در حق زن خود ظلم می‌کند. پس مواظب باشید که به همسرتان خیانت نکنید. خداوند همیشه دوست دارد که با هم متحد شویم و جدائی را دوست ندارد ولی شیطان جدائی را بیشتر دوست دارد چون وقتی تنهائیم قدرتمان کمتر است وتوانائی خود را از دست می‌دهیم. هم‌چنان‌که گرگ وقتی گوسفندی را تنها می‌یابد خوشحال می شود ولی چوپان همیشه گله را با هم دوست دارد وراحت تر آن‌ها را محفاظت می‌کند. به‌همین جهت هم شیطان طلاق را دوست دارد. وقتی طلاق می‌آید، خانواده از هم می‌‌پاشد. فرزندان بی‌سرپرست می‌شوند زن جدا و مرد جدا؛شیطان به تک‌تک آن‌ها می‌تواند حمله کند و آن‌ها را از پا درآورد. ولی وقتی با هم هستیم، مراقب همدیگریم و کار شیطان سخت‌تر می‌شود. برای همین هم خداوند می‌خواهد که با هم همراه باشیم و از یکدیگر جدا نشویم. از سوی دیگر محبّت وسیله‌ای است برای نزدیک‌تر کردن ما به هم. وقتی به هم محبّت می‌کنیم قدرت ما بیشتر می‌شود و همچون قدرتی نیرومند ما را کنار هم نگه می‌دارد. برای همین خداوند محبّت و عشق است. همیشه به واسطه محبّت به هم نزدیک می‌شویم و وقتی بین زوجی محبّت باشد، هرگز طلاق اتّفاق نمی‌افتد. خداوند می‌فرماید: آن‌ها دیگر دو تن نیستند، بلکه یکی هستند. پس آن‌چه را که خداوند به هم پیوسته است انسان نباید جدا سازد. پس هرگز به جدائی و طلاق فکر نکنیم و از مسائل با چشم‌پوشی بگذریم و دعا کنیم که خداوند ما را با هم متحد و همراه نگه دارد.

۲ـ آیا طلاق نوعی فرار از بار مسئولیت نیست؟

به‌هرحال طلاق به جهت این‌که زن و شوهر قادر به تحمل همدیگر نیستند اتّفاق می‌افتد و می‌تواند یکی از دلایلش هم شانه خالی کردن از بار مسئولیت باشد و همان‌طور که حافظ می‌سراید:

آسمان بار امانت نتوانست کشید             قرعه فال به نام من دیوانه زدند

خوب ما به‌عنوان انسان مسئولیت بسیار سنگینی به دوش داریم که کل کائنات از تحمل آن ناتوان هستند و اون بار انسانیت هست. ما همیشه در مقابل این مسئول هستیم و مدام باید خود را چک کنیم، مبادا کوتاهی‌ کرده باشیم. زندگی درست سخت است، ولی با آرامش همراست، ولی زندگی نادرست و بدون مسئولیت شاید آسانتر باشد هرچند اغلب سخت‌تر هم می‌شود ولی در عین حال با عدم آرامش همراه است. اصولاً طلاق هم به‌دلیل این‌که زوجین قادر به تحمل هم نیستند رخ می‌دهد ولی اگر بیشتر احساس مسئولیت کنند و از بعضی مسائل صرف‌نظر کنند این اتّفاق نخواهد افتاد. نگه داشتن مسئولیت ازدواج خود یک بلوغ است و باید در این بلوغ رشد کافی کنیم. اگر احساس سختی می‌کنیم دلسرد نشویم و با صبوری بیشتر در آن مداقّه کرده و به یاد داشته باشیم که در هنگام راحتی و شادی و صلح و صفا در کنار هم ماندن هنر نیست و هر کسی می‌تواند چنین کند، بلکه در هنگام سختی و فشار و عدم تفاهم در کنار هم ماندن هنر است. هم‌چنان‌که خردمندی می‌گفت: سختی‌ها و مشکلات ابرهای تیره‌ای هستند که بالاخره از روی زندگی ما خواهند گذشت، هیچ‌گاه در هنگام وجود چنین ابرهائی به فکر جدائی نیفتید. مطمئن باشید به زودی ابرها عبور خواهند کرد و از کنار هم بودن لذّت خواهید برد، پس ایمان خود را تقویت کنید، پیش از آن‌که به جدائی‌ها بیندیشید.

۳ـ آیا غرور و عدم گذشت عوامل طلاق نیستند؟

غرور عامل بسیاری از مشکلات بشر است در واقع ریشه اصلی همه بدبختی‌هاست. انسان مغرور قادر به چشم‌پوشی نیست و دچار خودپرستی می‌شود و کسی که قادر به گذشت نباشد، قادر به زندگی با دیگران هم نیست. زندگی مشترک برای این نیست که راحت باشیم. از بسیاری از مجرد‌ها وقتی می‌پرسید چرا ازدواج نمی‌کنید می‌گویند اینجوری راحت‌تریم، مسئولیت نداریم و … درسته. مجرد بودن راحت‌تر است بدون مسئولیت و دردسر ولی اگر می‌خواهیم که رشد کنیم، تغییر کنیم باید که با مشکلات روبه‌رو شویم گاهی باید خرد شویم و دوباره خود را بسازیم. زندگی مشترک بسیاری چیزها را به ما آموزش می‌دهد به شرطی که آموزش‌پذیر باشیم و شانه خالی نکنیم. طلاق شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و رشد است. تنها چیزی که باید نسبت به آن محکم وثابت بود، خداوند است. نسبت به خداوند و احکامش باید غیرت داشت ولی بقیه مسائل را با چشم‌پوشی و صبوری باید تحمل کنیم. حکم خداوند چیزی جز محبّت نیست محبّت به خداوند و دیگران ولی محبّت باید با آگاهی باشد و همچون محبّت خاله خرسه از روی احساس نباشه و این تنها زمانی ممکن است که غرور را کنار گذاریم و اجازه دهیم خرد شویم و خداوند دوباره بنایمان می‌کند، او سازنده حقیقی است. ساختن ما همیشه ویران می‌شود ولی ساختن خداوند جاودانه است در واقع غرور همچون آفت هست. ریشه همه بیماری‌ها و شکست‌هاست. کسی که مغرور باشه همه بدبختی‌ها به سراغش می‌یاد واقعاً خیلی خوبه که ما به این حقیقت برسیم که ریشه بدبختی ها و بیماری‌ها رو بشناسیم کسی که مغرور است گذشت ندارد، محبّت ندارد، بدون انعطاف هست و زندگی خودش رو به تباهی می‌کشاند.

۴ـ آیا مشکلات زناشوئی فقط با طلاق حل می‌شوند؟

هرگز. طلاق شروع مشکلات است. من هرگز طلاق رو توصیه نمی‌کنم. هم‌چنین خداوند می‌فرماید: هرگاه کسی زن خود را جز به علّت زنا طلاق دهد او را به زناکاری می‌کشاند و به‌همین ترتیب برای مرد‌ها نیز فرقی ندارد. یا در جائی دیگر می‌فرماید: می‌پرسید چرا خداوند قربانی های ما را قبول نمی‌کند؟ زیرا شما پیمانی را که با همسرتان که در جوانی با او ازدواج کردید، شکستید و خداوند شاهد این پیمان‌شکنی می‌باشد. خداوند واقعاً از طلاق متنفر است همان‌طور که می‌فرماید من از طلاق متنفرم هم‌چنین از کسی که در حق زن خود ظلم می کند. پس مواظب باشیم که به همسرمان خیانت نکنیم. خداوند عاشق ماست و دوست دارد که با هم بمانیم و به پیمانی که با هم بسته‌ایم وفادار باشیم. پس فکر نکنیم که با طلاق مشکلاتمان کم می‌شود بلکه نیروی ما کمتر شده و ضعیف می‌شویم. وقتی ازدواج می‌کنیم انگار که از گلخانه نهالی را به‌میان باغ برده می‌کارند، ریشه می‌گیریم، پربار می‌شویم و نیرو می‌گیریم. ولی وقتی طلاق می‌گیریم توگوئی که درختی پربار و تنومند را از میان باغ کنده و فقط شاخه‌ای از آن را در گلدانی بکاریم. ممکن است هرگز پا نگیریم و یا سال‌ها طول بکشد که به ثمر برسیم. پس مشکلات زندگی زناشوئی را با طلاق حل نکنیم بلکه با محبّت بیشتر کنار هم بمانیم و به فرزندان خود محبّت کنیم و به آن‌ها بیاموزیم که آن‌ها هم وقتی ازدواج کردند زود از زیر بار مشکلات شانه خالی نکنند و همواره استوار و ثابت‌قدم باشند. هر روز خود را با دعا شروع کنیم و از خداوند بخواهیم که مشکلاتمان را حل کند و به ما صبر و بردباری عطا نماید. هیچگاه یکدنده و لجباز نباشیم و در مواقعی که می‌بینیم حق با ما نیست کوتاه بیائیم و از غرور و تکبّر دست برداریم، خواهیم دید که مشکلات خود به‌خود به کمک خداوند حل خواهند شد.

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *