نفرت

Spread the love

اینجا بشنوید

همگی می‌دانیم که کینه‌توزی و نفرت باعث خشم و دوری انسان‌ها از یکدیگر می‌گردد و شخص کینه‌جو همواره در حالت بغض و بی‌قراری زندگی می‌کند و هیچگاه احساس آرامش و مهر نمی‌نماید.

خداوند می‌فرماید: کینه‌توز نباشید. اختلافات خود را حل کنیم تا دچار گناه نشوید. آری، هنگامی‌که در کینه و نفرت بسر بریم نتیجه آن جز بی‌محبّتی و دوری از یکدیگر و در نهایت اختلاف و جنگ و ستیز و گناه نخواهد بود.

عطّار نیشابوری می گوید:

دور کن از خود تو نفرت ای عزیز              هست دنیای کدورت ای عزیز

چه بسیار افرادی که تنها به‌دلیل کینه و کدورتی که از کسی در گذشته‌های دور داشته‌اند چنان عمیق می‌گردند که حتی منجر به نفرت شدید گشته و حاضر به قتل و نابودی او می‌شوند. چنان‌که در کلام خداوند می‌خوانیم: کینه و نفرت موجب زحمت و دردسر می‌شود، امّا محبّت، تقصیرات  دیگران را نادیده می‌گیرد.

پس بیائیم قلب‌های خویش را همچون آئینه صاف و بی‌کینه کنیم تا بتوانیم روی دوست را، در آن آشکار ببینیم. همان‌طور که مولانا می‌گوید:

گر سینه آئینه کنی، بی‌کبر و بی‌کینه کنی           در وی ببینی هر دمش، کالصبر مفتاح الفرج

اگر کسی بگوید: من خدا را دوست دارم درحالی که از برادر خود نفرت دارد دروغگوست، زیرا اگر او برادری را که دیده، دوست ندارد محال است خدائی را که ندیده است، دوست بدارد.

جامی از افراد به ظاهر مهربان و در باطن کینه‌جو گله کرده و آنان را میشان گرگ صفت می‌داند:

زبان پر مهر و سینه کینه‌اندیش             چو گرگانِ نهان، در صورتِ میش

عطّار به دوری از نفرت توصیه کرده زیرا کینه را دلیل سقوط ابلیس دانسته و می‌گوید:

قضا ابلیس را از طوق لعنت               به گردن برفکندش، بهر نفرت

حافظ نیز متذکر می‌شود که هیچگاه با افراد کینه‌توز دوستی نکرده و با ایشان همراز نشوید چراکه افراد کینه‌جو نمی‌توانند عشق و راز الهی را در قلب خود جای دهند:

غم حبیب نهان بِه ز گفت و گوی رقیب               که نیست سینه ارباب کینه، محرم‌ راز

از طرف دیگر جامی ما را دلگرم کرده و می‌گوید: مائی که عشق و مهر الهی را در قلب خود جای داده‌ایم هیچگاه از کینه و نفرت دیگران هراسان نمی‌شویم و غم به دل راه نمی‌دهیم:

ما را که ز مهر، سینه چاک است            از کینه دیگران چه باک است؟!

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *