بیماری واریس

Spread the love

افرادی که دارای واریس پاها هستند در سطوح داخلی ران و یا در طرفین ساق پاهایشان عروق مارپیچی به رنگ تیره دیده می شود و دیواره وریدها دچار تورم و برآمدگی پیاز مانند می‌شود . واریس اتساع رگهایی است که خون را از اندامها به قلب می‌آورند . ورید های واریسی غالبا در زیر زانو هستند و باعث درد و سنگینی در ساق پاها می شوند. در طول روز به تدریج زیاد می شوند و با استراحت و بالا گرفتن پاها درد تسکین می یابد

*********************
پیشگیری 

رعایت موارد زیر که از طرف انجمن پیشگیری از بیماریها در آمریکا برای پیشگیری از واریس توصیه شده است بسیار موثر است:

۱-در هنگام نشستن پاهای خود را روی هم نیاندازید.

۲-به طور منظم ورزش کنید. راهپیمایی به جریان خون در پاها از طریق ایجاد انقباض عضلانی و قدرت وریدی کمک می‌کند.

۳-وزن خود را کم کنید.

۴-از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید. اگر شغل شما ایجاب می‌کند برای مدت طولانی سر پا بایستید وزن خود را به طور مرتب هر چند دقیقه یک بار از یک پا بر روی پای دیگر بیاندازید.

۵-هرگز لباس‌های تنگ که نواحی کشاله ران ،مچ دست و پاها را فشار می‌دهد نپوشید.

۶-از غذاهای پرالیاف مانند نان غلات کامل، میوه و سبزی تازه و سبوس غلات استفاده کنید. پیشگیری از یبوست مانع از ایجاد فشار بر عروق می‌شود.

۷-درحال استراحت پاهای خود را بالا قرار دهید.

۸-در رانندگی‌های طولانی مدت هر ۴۵دقیقه بایستید وکمی راه بروید

*************************
چه غذاهایی مفید هستند؟

برطرف کردن یبوست گام نخست در بهبود این بیماری است. یبوست فشار وارد بر سیاه‌رگ‌های ساق پا را افزایش می‌دهد و منجر به تشکیل واریس می‌شود.

رژیم غذایی غنی از فیبر سبب کاهش یبوست و پیش‌گیری از بروز واریس می‌شود

ـ برای حجیم کردن مدفوع و پیش‌گیری از یبوست مصرف غلات صبحانه سبوس دار، نان سبوس‌دار، ‌پاستا و برنج توصیه می‌شود. غلات غنی از فیبر نامحلول، مدفوع را حجیم کرده و آب را در خود نگه می‌دارند. بدین ترتیب فشار کمتری به وریدهای پا وارد می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که افزایش دریافت فیبر در رژیم غذایی باید همراه با افزایش دریافت آب، حداقل به میزان ۸ لیوان در روز باشد.

ـ سبزیجات دارای برگ سبز و انواع کلم به وسیله تامین فیبر نامحلول به ویژه در طول دوران بارداری اهمیت دارد. چرا که در این زمان، سطوح بالای هورمون پروژسترون سبب آهسته کردن انقباضات روده بزرگ می‌شود و احتمال بروز یبوست را افزایش می‌دهد.

ـ مرکبات به ویژه همچنین شاتوت، توت فرنگی، فلفل دلمه و انواع سبزیجات دارای برگ سبز تامین کننده ویتامین ث هستند. این ویتامین برای حفظ استحکام کلاژن ضروری است. کلاژن ماده‌ای است که به حفاظت از دیواره رگ‌ها کمک می کند . فقدان ویتامین ث در رژیم غذایی منجر به پارگی وریدهای کوچک و بدتر شدن واریس وریدها می‌شود.

ـ مصرف عصاره شاتوت در افراد دچار واریس سبب کاهش نشت دیواره نازک رگ‌های خونی می‌شود. این عصاره دارای آنتی اکسیدان‌هایی به نام آنتوسیانیدین است.

آنتوسیانیدین‌ به بهبود بافت پیوندی آسیب دیده کمک می‌کند. مصرف میوه شاتوت نیز اثر مشابهی در رفع این مشکل دارد.

– مصرف مقداری از این غذاها به طور روزانه برای کمک به استحکام دیواره وریدها ضروری است

ارسال در فیس بوک
0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *