رادیو شادکامی

همیشه در خداوند شاد باشید؛ باز هم می‌گویم: شاد باشید
کمک به دیگران
Spread the love

اینجا بشنوید

[ti_audio media=”1891″]

[ti_audio media=”1892″]

۱ـ به‌نظر شما کمک واقعی به دیگران چه نوع کمکی است؟

به‌نظر من کمک واقعی همون محبّت واقعی است و وقتی ما کمک واقعی می‌تونیم بکنیم که شناخت داشته باشیم. مثلاً یک پزشک موقعی می‌تونه به بیمار خودش کمک کنه که درباره بیماری و درمان اون شناخت و دانش کافی داشته باشه ولی اگر دانش و حکمتش در مورد کاری که می‌خواهد بکنه کافی نباشد، میشه محبّت خاله خرسه که به‌جای کمک و محبّت باعث هلاکت خواهد شد.

۲ـ آیا کمک به دیگران شادی‌بخش است؟

مسلماً اینجوری هست. ما وقتی کمکی می‌کنیم باعث شادی‌مان میشه ولی باید هوشیار باشیم که ما فقط وسیله‌ای در دست خداوند هستیم و اوست که از طریق ما کمک اصلی رو می‌کنه و مواظب باشیم که اگر کاری برای کسی کردیم در ابتدا باعث غرور و نخوت ما نشه و هم‌چنین موجب منّت گذاشتن و به رخ کشیدن. اطلاعات اولیه برای کمک به دیگران را من دانش می‌گم وهمچنین آگاهی بر این‌که این توانِ کمک کردن به دیگران از طرف خداست و فقط از طریق ما جاری می‌شه را حکمت می‌نامم.

۳ـ آیا کمک فقط باید مادی باشد؟

نه، کمک هم مادی و هم معنوی است و درحقیقت کمک واقعی همیشه ریشه در معنویت دارد. چون وقتی ما کمک را همیشه از طریق خداوند بدانیم و فقط خودمان را وسیله انتقال آن ببینیم ، همواره ریشه در معنویت و خداوند خواهد داشت. ولی اگر کمک حالت مادی  به خودش بگیره و ازاین حالت معنوی خارج بشود فقط باعث غرور و نخوت یاری دهنده و سرخوردگی یاری گیرنده خواهد شد. 

۴ـ به‌نظر شما «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز         که ایزد در بیابانت دهد باز» به چه معناست؟

به نظر من در این بیت،  سعدی به خوبی مطلب را ادا کرده  و وقتی می گوید تو نیکی و دردجله انداز یعنی اینکه وقتی نیکی میکنی آن را از طرف خداوند بدان نه از آن خودت ؛ همانطور که یک شی را در رودخانه می اندازیم و جریان آب آن را با خودش می برد ماهم باید فراموشش کنیم و یادآور کمک خودمان به دیگران نباشیم، بلکه چنان کمک کنیم که دست چپ ما از عملکرد دست راست ما خبردار نشود. و تا اینکه خداوند دربیابان که درمانده شده ایم صدبرابرش را به ما عطا فرماید. زیرا او کسی است که هیچ چیز از نظرش مخفی نمی ماند. 

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

Translate:

گفتگو

شعروادبیات

قصه

آشپزخانه

دانستنیها

Share on Facebook

1105
Share

ديدگاههاي اخير

  • pink sheets: Marvelous, what a weblog it is! This weblog gives valuable i...
  • Andreas: This piece of writing is genuinely a pleasant one it assis...
  • QSSJVGHQIXGNQMBHMES: I'm really loving the theme/design of your blog. Do you ever...
  • ITWUPMVVSYECH: This web site is mostly a stroll-through for all the informa...
  • JSGUPBXLLLHWBQ: I impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog...
Translate »