دوست واقعی

Spread the love

[ti_audio media=”1904″]

[ti_audio media=”1905″]

۱ـ به‌نظر شما دوست واقعی کیست؟

دوست واقعی کسی است که از حکمت واقعی برخوردار باشد و حکمت واقعی از آنِ خداوند است. پس دوست واقعی خداست ولی کسانی هم که با خداوند دوست هستند و ارتباط دارند، می‌توانند دوستان خوبی باشند.

۲ـ آیا هرکسی که خود را دوست معرفی می‌کند قابل اعتماد است؟

هرکسی خود را دوست معرفی کند و با خداوند هم دوست باشد، قابل اعتماد است. ولی کسانی که با خداوند دوست نیستند و ارتباطی ندارند به‌نظر من قابل اعتماد نیستند.

۳ـ معیارهای شما برای یافتن دوست چیست؟

همان‌طور که عرض کردم تنها معیار من برای یافتن دوست واقعی خداوند است. کسی که از ارتباط معنوی به دور است و با خداوند ارتباطی ندارد یا تجربه این رابطه را نداشته یا کمتر دارد، بهتر است که با او ارتباطی محتاطانه داشته و همواره روابط خود را بررسی کنیم زیرا هر لحظه ممکن است که بلغزیم. در واقع نه این‌که با کسانی که با خداوند و معنویت ارتباط کمتری برقرار می‌کنند به هیچ‌عنوان ارتباطی برقرار نکنیم بلکه باید با آن‌ها هم ارتباط داشته باشیم و سعی کنیم کمکشان کرده تا به سمت درستی هدایت شوند، ولی با هشیاری، مراقبیم که باعث گمراهیمان نشوند.

۴ـ نظر شما در مورد داستان یا ضرب‌المثل «دوستی خاله خرسه» چیست؟

دوستی خاله خرسه، دوستی بدون حکمت و دانش است. وقتی ما بدون حکمت و معرفت کافی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و کارهائی را انجام می‌دهیم که باعث بنای افراد نشود، بلکه باعث هلاکت و سردرگمی و نابودی آن‌ها گردد، همچون خاله خرسه عمل کرده‌ایم و این دوستی از هزار دشمنی هم بدتر است.

۵ـ به‌نظر شما «دوست داشتن دشمن» به چه معنی است و آیا چنین کاری ممکن است؟

دوست داشتن دشمن تا زمانی‌که ما به این مهّم به شکل مادی و دنیائی نگاه کنیم، غیرممکن است. ولی از نظر معنوی به‌واسطه قدرتی که در معنویت پیدا می‌کنیم، امکان‌پذیر می‌شود. البته باید در مورد معنای دوست داشتن هم کمی تأمل کنیم که دوست داشتن واقعی چیست؟ دوست داشتن واقعی همیشه عزیزم و قربان صدقه نیست. گاهی خشمگین شدن و مانع کاری نادرست شدن دوستی واقعی است. مثلاً وقتی فرزندمان از ما چیزی یا کاری که به ضرر اوست، می‌خواهد و ما مانع آن می‌شویم این دوست داشتن اوست یا وقتی یک شخص نادان دست به کاری خطرناک می‌زند و مانع او می‌شویم این دوست داشتن اوست. پس دوست داشتن دشمن هم نه به این معنی است که باید با او همسو و همراه و همنشین شویم بلکه به این معنی است که به او کمک کنیم که از جهل و نادرستیش دست بردارد.

ارسال در فیس بوک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *