تشکر و قدرشناسى

Spread the love

[ti_audio media=”1917″]

۱ـ به‌نظر شما چرا باید در قبال هر کاری تشکر کنیم و قدرشناس باشیم؟

ما با تشکر و سپاسگزاری یک حس محبّت و عشق را به جریان می‌اندازیم. ما با این عمل به یکدیگر می‌گوئیم که تو را دوست داریم و به‌خاطر محبّتی که نسبت به من داشتی سپاسگزارم و همین امر باعث ایجاد احترام و محبّت بین انسان‌ها شده و گرمی و صمیمیت و مهر و محبّت در بین همگی به جریان می‌افتد و انسان‌ها بیشتر به هم نزدیک می‌شوند و به ارتباط محبّت‌آمیز خود ادامه می‌دهند درحالی‌که با رفتار سرد در قبال محبّت دیگران حس ناخوشایند طلبکارانه و به قول معروف نمک‌نشناسی در فرد ناسپاس ایجاد شده و روابط انسان‌ها رو به سردی رفته و روزبه‌روز از یکدیگر دورتر و دورتر می‌شوند.

۲ـ آیا این تشکر و قدرشناسیِ بین انسان‌ها، در ارتباطِ انسان با خداوند هم مؤثر است؟

صد در صد. وقتی ما یاد بگیریم که قدرشناس یکدیگر بوده و با عشق و محبّت سپاسگزار هم باشیم به‌راحتی می‌توانیم از خداوند مهربان که بخشنده تمام عطایا و نعمت‌ها به انسان‌هاست شاکر بوده و با این شکرگزاری خود را آماده دریافت کلیه الطاف الهی نماییم.

۳ـ تشکر و سپاس از خداوند به چه صورت است؟ و یا به‌عبارتی شکرگزاری باید در کلام ما باشد یا در اعمال ما؟

سؤال بسیار جالب و مهّمی است. مسلماً خداوند به کلام ما توجّه ندارم و او آن‌چه را که از قلب ما خارج می‌شود می‌بیند و این عملکرد ماست که نشان می‌دهد ما شاکریم یا نه. انسان شاکر صددرصد انسانی شاد و آرام و قانع است.

۴ـ آیا خداوند به تشکرِ ما نیاز دارد یا ما به تشکر و سپاس از او نیازمندیم؟

مسلماً خداوند نیازی به تشکر ما ندارد ولی تشکر و قدردانی ما چون با شادی و رضایت است باعث خشنودی خداوند شده و خشنودی او در ما باعث شادابی در زندگیمان می‌گردد. همان‌گونه که وقتی کودکی از والدین خود تشکر می‌کند باعث خشنودی آن‌ها شده و باعث می‌گردد که بیشتر به او محبّت و عشق بورزند.
ارسال در فیس بوک

1 thought on “تشکر و قدرشناسى

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *